Enskede IK följer fortsatt de riktlinjer som finns. Texten nedan är från StFF:s hemsida som senast uppdaterades idag den 12 januari. SvFF har också uppdaterat sina riktlinjer den 11 januari utifrån den nya Covid 19-lagen. För oss i Enskede IK innebär uppdateringarna tillsvidare inga ändringar.--
Den 10 januari trädde en ny covid 19-lag i kraft, samt nya förordningar och föreskrifter beslutade av regeringen respektive Folkhälsomyndigheten. Detta innebär bland annat nya regler och ansvar för föreningar som bedriver inomhusportanläggningar som är öppna för allmänheten. Med anledning av detta har SvFF uppdaterat sina riktlinjer. Smittskydd Stockholm har uppmanat kommunerna i regionen att stänga ner all organiserad träning till den 24 januari, vilket är det som gäller för fotbollen i distriktet.
Stockholms Fotbollförbund följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer där de fortsatt rekommenderar framförallt utomhusträning, vilket även Svenska Fotbollförbundet gör i sina riktlinjer (PDF-dokument). Smittskydd Stockholm har uppmanat kommunerna i regionen att stänga ner all organiserad träning till den 24 januari, vilket gäller för fotbollen i Stockholmsdistriktet. Vi har fått information om att restriktionerna kontinuerligt ses över och att datumet kan ändras. ---
Den 19 december kom besked att Stockholms Stad på grund av det allvarliga smittoläget från och med söndag 20 december stänger samtliga idrottsanläggningar för organiserad verksamhet. Så här skriver man på hemsidan:
"Coronaviruset: stadens idrottsanläggningar stänger. Smittläget i Stockholm är mycket allvarligt. Därför har Stockholms stad beslutat att all verksamhet för alla åldrar är inställd på alla stadens idrottsanläggningar, inom- och utomhus."
Den 22 december publicerade
StFF och
SvFF att utomhusträningar är fortsatt ok enligt Folkhälsomyndigheten om det genomförs på smittsäkert sätt. Vi vet i nuläget inte om detta påverkar eller ändrar stadens riktlinjer då man kommunicerar att Smittskydd Stockholm uppmanat kommuner att stänga ner all organiserad träning fram till den 9 januari.
I nuläget verkar det vara den 24 januari som gäller.
Tills vi vet mer: Ok att träna utomhus på smittsäkert sätt men i nuläget inte i organiserad form på stadens anläggningar.