Uppdatering 7/4: Samtliga tävlingsmatcher skjuts upp igen - börjar spelas tidigast den 17 april

2020-04-03 13:24

Information om riktlinjer kring träningsmatcher, träningar m.m. från myndighet och förbund hittar du nedan + info om kansli och kafeteria, klicka på "Läs mer"
---------------------------------------------------------------------------------------------

Svenska Fotbollförbundet (SvFF) har idag den 3 april uppdaterat sina riktlinjer där man bl.a. skriver: "SvFF konstaterar att myndigheten (Folkhälsomyndigheten) återkommande sagt att det är möjligt att spela träningsmatcher och SvFF utgår från att de fysiska kontakter som sker vid en fotbollsmatch, och de begränsade resor som sker vid (särskilt lokala) träningsmatcher, är hanterbara." StFF rekommenderar således sina föreningar att träningsmatcher kan genomföras. 


Vi kan alltså tillsvidare fortsätta med träningar och träningsmatcher.


Läs extra noga i SvFF:s riktlinjer om rekommendationer kring träningsverksamhet och träningsmatcher.


Vi återkommer också om vad man specifikt kan tänka på vid match och träning i EIK och på EIP.


Nytt besked gällande StFF:s tävlingsverksamhet kommer måndagen den 6 april. 

I övrigt hänvisar vi till och följer Svenska Fotbollförbundets Covid-19 information samt Folkhälsomyndighetens riktlinjer för verksamhet och folksamlingar och hur man ska och bör agera.

Träningar:

- Träna ALDRIG om du har symptom och vänta minst 2-3 dagar efter sjukdom
- Dela inte vattenflaska och fyll på hemma
- Byt om hemma och undvik att vara i omklädningsrummen
- Be föräldrarna att inte stanna kvar och titta på träningarna utan lämna barnen vid entrén till planytan där förslagsvis en ledare möter upp. Föräldrarna får vänta hemma eller gå en hälsosam promenad under tiden.
- Ha inga samlingar inför och efter träningar inomhus. Om träningsgruppen behöver informeras, gå bort från planytan för att bereda plats för nästa lag.

Enskede IK:s kansli samt kafeteria:

För att minimera smittspridningen bemannas tillsvidare inte Enskede IK:s kansli på plats och inte heller per telefon. Vi arbetar hemifrån enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer och är konstant nåbara per mail under kontorstid, se våra kontaktuppgifter HÄRdär ser du också vem av oss du ska kontakta i den fråga du önskar ha svar på. Om akuta behov uppstår av support på plats så löser vi det.

Enligt SvFF:s starka rekommendation avråder vi alla i föreningen från ej verksamhetskritiska möten. Vi kommer därför inte heller lämna ut nycklar till våra lokaler för möten om det inte är absolut nödvändigt enligt denna rekommendation.

Vi har också skjutit upp öppnandet av vår kafeteria som var planerad till den 1 april. I nuläget planerar vi istället för att öppna den 14 april, men med reservation för vad som händer framöver kring Covid-19.

Nyhetsarkiv

RYK Group
Stadium
adidas-v2
Dunross
Svenska Spel-2
Pulsen Group
Fotbollsdrömmar

Huvudsponsor

RYK Group

SOCIALA FONDEN

Enskede IK:s Sociala fond

Partners

Stadiumadidas-v2DunrossSvenska Spel-2Pulsen Group

Officiella sponsorer

BEA ICA KVANTUMAutopunktenMakabKakelSpecialistenGårdssällskapetGamla Enskede MatbodEnskede Årsta Församling

Sponsorer

DelfinbussIdrottsfotoHjälplaget.seNordic Star Event och ProfilMinibarSvenska Spel

Vision

Fotbollsdrömmar