Ännu mer om våra duktiga juniorer

2019-01-18 11:18
Vilmer Rönnberg är uttagen till slutspel i distriktspojkturneringen på Bosön 25-27 januari för matcher mot Gästrikland och Västmanland.

Enskede IK Dam U:s Isabella Okodugha (F03) och Julie Rönn (F02) är kallade till Stockholms Fotbollförbunds målvaktsläger den 2-3 februari på Bosön. 
Tre av Enskedes duktiga unga spelare är sedan tidigare uttagna till stadslaget i slutspelet i Cup Kommunal: Linnea Söderqvist, Tilde Andrén och Vilma Ferdfelt. Matcherna spelas i Vinnarhallen på Bosön 25 och 27 januari. UPPDATERING även Tilda Hedell har nu tagits ut till lägret.

Vilmer Rönnberg, 02:a, är sedan tidigare kallad till träning med distriktslaget P02. Vilmer kommer i år även ta klivet upp i herrarnas a-trupp i Enskede IK.

Läs mer om vår juniorverksamhet på laghemsidorna ovan!

Nyhetsarkiv

RYK Group
Stadium
adidas-v2
Dunross
Svenska Spel-2
Pulsen Group
Fotbollsdrömmar

Huvudsponsor

RYK Group

SOCIALA FONDEN

Enskede IK:s Sociala fond

Partners

Stadiumadidas-v2DunrossSvenska Spel-2Pulsen Group

Officiella sponsorer

BEA ICA KVANTUMAutopunktenMakabKakelSpecialistenGårdssällskapetGamla Enskede MatbodEnskede Årsta Församling

Sponsorer

DelfinbussIdrottsfotoHjälplaget.seNordic Star Event och ProfilMinibarSvenska Spel

Vision

Fotbollsdrömmar