Fint fotbollsbesök på Enskede IP

2016-08-12 11:01

Enskedes herrlag fortsätter sin svit i det Svenska cupspelet. Det har nästan blivit en tradition att Enskede IP årligen får finbesök så här års, den 24/8 gästas vi av serieledarna i Superettan, IK Sirius! 

Förra året gästades vi av GIF Sundsvall där det tyvärr blev respass, 0-4 blev slutresultatet. Tidigare år har EIK ställts mot storheter som Landskrona BOIS, Helsingborgs IF och Djurgårdens IF m.fl.


Nu väntar tuffast tänkbara motstånd i IK Sirius FK. Sirius som toppar Superettan-tabellen just nu lär ta denna match på stort allvar och vi kan vänta oss våra spelare och tränare gör detsamma och tar chansen att visa upp sig från sin bästa sida. En plats i Europacupspelet ligger i potten.


Dessutom - eftersom Christer Gustafsson i Sirius är fri från sin skada och åter i träning så är chansen stor att bröderna Gustafsson, Christer och Niklas, nu ställs mot varandra..!

 

Välkomna till Enskede IP onsdagen 24 augusti och heja fram vårt lag. Matchstart på plan 1 kl. 1900 

Nyhetsarkiv

RYK Group
Stadium
adidas-v2
Dunross
Svenska Spel-2
Pulsen Group
Fotbollsdrömmar

Huvudsponsor

RYK Group

SOCIALA FONDEN

Enskede IK:s Sociala fond

Partners

Stadiumadidas-v2DunrossSvenska Spel-2Pulsen Group

Officiella sponsorer

BEA ICA KVANTUMAutopunktenMakabKakelSpecialistenGårdssällskapetGamla Enskede MatbodEnskede Årsta Församling

Sponsorer

DelfinbussIdrottsfotoHjälplaget.seNordic Star Event och ProfilMinibarSvenska Spel

Vision

Fotbollsdrömmar