Blek första bättre andra mot Haninge
IFK Haninge var lördagens motståndare i vårens sjätte träningsmatch.
Första halvlek var det hemmalaget som dominerade men målchanserna lös med sin frånvaro och vi noterar bara två hörnor för vardera lagen och vi går till paus med 0-0.
Andra halvlek blev mer sevärd där vi ryckte upp oss ordentligt. Vi är i 50:e när vi ser matchens första klara chans när Eminn och KC tar sig fram och spelar fri "Jonte" vars skott dock räddas av målvakten. I 60:e tar sig Eminn fram i boxen och spelar fri "Tobbe" som från nära håll stoppas av målvakten.
Det blir i stället Haninge som hittar rätt i 70:e när "Dibba" i trängt läge i boxen vänder och trycker in bollen i nättaket. Med kvarten kvar har Eminn ett skott i ribban men det ville sig inte i dag och Haninge vinner med matchens ända mål 1-0.
Dagens forwardsduo Kristian Cosic,Eminn Ghossi tycker jag är på gång när "målskytten" Stefan vilade i dag.Junioren Emil Marietta gör även i dag ett starkt intrck när han i andra halvlek får chansen och också en blomma till Tobias Enhörning som är löpstarkast av alla under nittio. /Bubben






















